Polcrin

https://polcrin.abm.gov.pl/pc/aktualnosci/400,Prof-Hryniewiecki-o-najwiekszych-w-Polsce-badaniach-nad-COVID-19-i-naukowych-wpa.html
2021-10-20, 03:27

Prof. Hryniewiecki o największych w Polsce badaniach nad COVID-19 i naukowych wpadkach

Dwa prestiżowe pisma medyczne wycofały teksty, ponieważ wyniki przedstawionych analiz okazały się słabo udokumentowane. Wywołało to dyskusje na temat wiarygodności publikacji naukowych. – Chcielibyśmy, aby informacje na temat COVID-19 szybko spływały, ale w nauce emocje i pośpiech nie są wskazane – mówi prof. Tomasz Hryniewiecki, dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie oraz Reprezentant Krajowy w sieci ECRIN, w rozmowie z „Menedżerem Zdrowia”.

Narodowy Instytutu Kardiologii w Warszawie rozpoczął wieloośrodkowe badania, których celem jest ocena związku pomiędzy chorobami układu sercowo-naczyniowego a infekcją spowodowaną SARS-CoV-2. W badaniu biorą udział placówki zajmujące się diagnostyką oraz leczeniem pacjentów chorych na COVID-19. Naukowcy przede wszystkim chcą odpowiedzieć na pytanie, jak wpływ na przebieg infekcji SARS-CoV-2 mają choroby układu sercowo-naczyniowego. A z drugiej strony jest coraz więcej dowodów, że zakażenie koronawirusem powoduje powikłania kardiologiczne.

Pełna treść wywiady z Prof. T. Hryniewieckim jest dostepna TUTAJ.

 

Opcje strony